Post | december 2025 | Foto-expositie | 2 min lezen

Naar een Apeldoorn zonder afval

Een gemeente waar afval niet bestaat, dat is de missie van Zero Waste Apeldoorn. De stichting organiseert onder andere workshops, ruilbeurzen en opruimacties en verbindt iedereen die wil bijdragen aan een schonere stad: inwoners, bedrijven en organisaties. Eefje en Tiphaine vertellen wat er allemaal gebeurt om verspilling te voorkomen. 

 

“We hebben veertien vaste vrijwilligers in ons eventteam,” vertelt Eefje. “Maar bij de opruimacties doen honderden mensen mee. Die mensen houden de stad schoon en wij zijn de partij die alles bij elkaar brengt. We zorgen voor de planning, regelen de spullen en hebben contact met de gemeente.”  

 

We zien je en we waarderen je 

Elke maand organiseert Zero Waste Apeldoorn opruimacties, vaak gecoördineerd door buurtvrijwilligers. “We vragen hen na afloop om te vertellen hoe het ging en foto’s te maken,” zegt Tiphaine. “Daar maken we een maandelijks een verslag van. Zo laten we zien: we zien je, we waarderen je. En we maken zichtbaar wat er gebeurt. Vroeger was dat allemaal veel anoniemer.” 

 

Van zwerfafval tot puzzelruil 

Wat ooit begon met afval prikken, groeide uit tot een brede beweging waarin duurzaamheid op allerlei manieren tot leven komt. “Sommige vrijwilligers beginnen met opruimen en merken dan: hé, ik kan meer doen,” vertelt Eefje. “Ze gaan kleding ruilen, iets repareren of organiseren zelf een activiteit. Zo ontstond ook de puzzelavond.” Tiphaine: “In coronatijd ben ik op Facebook een puzzelruilgroep gestart. Inmiddels doen daar meer dan 500 mensen aan mee. We hebben ook een kettingpuzzeltas die langs 24 adressen gaat. In acht maanden hebben we al meer dan 600 puzzels geruild. Zo simpel kan het zijn.”  

 

Een ander mooi voorbeeld is Ria, vrijwilliger bij de opruimacties op het Zwitsalterrein. “Zij zag bruikbare spullen in een container en dacht: dat is toch zonde,” vertelt Tiphaine. “Dankzij haar ontstond de workshop Van prul naar parel, waarin we afgedankte spullen opknappen. Inmiddels wordt deze workshop twee keer per jaar georganiseerd en is altijd in korte tijd volgeboekt. Zonder dat idee van Ria had deze terugkerende activiteit niet bestaan.” 

 

Samen is het leuker 

Het sociale aspect is minstens zo belangrijk als het duurzame doel. “Je bent actief, je ontmoet mensen, je doet iets goeds, dat geeft energie,” zegt Eefje. “Veel mensen doen mee omdat het gezellig is. En tegelijk maak je samen de stad mooier en je leven duurzamer.” Tiphaine vult aan “Er is niet één manier om duurzamer te leven. Iedereen doet het op z’n eigen manier. We kijken vooral naar wat wel lukt.” 

 

Mogen we ook meedoen? 

Zero Waste Apeldoorn werkt samen met meer dan vijftig lokale initiatieven en organisaties, onder andere Circulus, Foenix, CODA en de gemeente. De stichting is uitgegroeid tot een belangrijke schakel in het Apeldoornse duurzaamheidsnetwerk. “Het mooiste is om kleine partijen aan elkaar te koppelen die nog niet van elkaars bestaan of gedeelde doelen wisten,” zegt Eefje. “Een filmhuis dat meedoet aan de Zero Waste Week, een winkel die een workshop aanbiedt. En partners die ons zelf benaderen: ‘Mogen we ook meedoen?’ Dat is toch het mooiste compliment?” 



Foto: Bart van Uitert


Benieuwd naar de volledige foto en alle andere beelden?

Kijk hier waar de expositie te zien is!

Deel blogpost